Pe 8 noiembrie 1945, sute de mii de români au încercat să apere democrația cu prețul vieții. Numeroși elevi, studenți, funcționari și oameni simpli au participat la ultima mare demonstrație pro-monarhică din istoria României, într-o încercare disperată de a împiedica stalinizarea țării.
Reclamă