Instanța supremă din Japonia a declarat neconstituțională o lege eugenică care a dus la sterilizarea forțată a 16.500 de persoane cu handicap între anii 1950 și 1990. De asemenea, Curtea Supremă a ordonat guvernului să plătească despăgubiri către 11 victime.
Reclamă