Vasile Dîncu, eurodeputat și lider PSD Cluj, și-a exprimat duminică, 18 mai, dezamăgirea că Partidul Social Democrat nu este prezent în confruntarea din turul doi al prezidențialelor. Social-democratul a vorbit de o datorie a partidului: „Să lăsăm să apară o nouă echipă”.