În unele sate din România, oamenii continuă să păstreză cu sfinţenie o tradiţie stranie de Paşte. Este vorba de„Focul morţilor”, care are loc în Joia Mare, pentru a alunga spiritele rele şi a încălzi sufletele celor dragi care au trecut în nefiinţă.
Reclamă